Тема уроку. Чи магічне число сім? Валентин Чемерис "Чорна кішка, або магічне число "сім".
Мета. Вдосконалювати уміння орієнтуватися у структурі тексту, аналізувати й виділяти головне в творі; формувати уміння робити висновки; переказувати зі зміною особи; розвивати зв'язне мовлення, техніку читання.
Обладнання. Ребус, малюнки з виразом обличчя, тестові завдання.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
Встали всі рівненько,
Усміхнулися гарненько.
Не дрімати, не лежати,
Лише думати й читати.
її. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1 .Вправа «Міміквіче».
Щоб запам'ятати правило, треба повторити його сім разів.
2. Розгадування ребусів.
7 Я В 7 О 7 ’нь
Сім сім'я всій осінь
Що ви помітили у всіх ребусах? (У всіх є цифра 7. «Асоціативний кущ». Що ви уявляєте, коли чуєте слово сім?
3. «Хвилинка-цікавинка».
Чи не найбільшою популярністю користується у людей число 7: сім днів у тижні, сім чудес світу; у казках — сім господинь, семеро козенят, сім сестер. У чому ж секрет? Виявляється, що число відповідає обсягу короткотривало'} пам'яті людини, тобто це та кількість предметів, ознак, яку ми спроможні запам'ятати відразу і на більш- менш тривалий час.
4.Робота в парах. Складання прислів'їв.
Складіть і прочитайте прислів'я, в яких є числівник сім.
Краще сім разів горіти, та всі неповні.
Наговорив сім міхів горіхів, і голоду не було.
Сім літ минуло, як музика грала, аніж один раз осиротіти.
Сім літ мак не родив, а він ще тепер скаче
Сім разів відміряй, не ждуть.
Семеро одного а раз відріж.
—Пригадайте ще прислів'я, у яких міститься "сім". (Сім п'ятниць на тиждень.)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Вилучіть зайві слова і прочитайте тему сьогоднішнього уроку Чиодинмагічнедвачислотрисім
- Сьогодні ми прочитаємо твір Валентина Чемериса, з якого дізнаємось, чи справді число "сім" магічне.
ІV. Опрацювання твору В. Чемериса "Чорна кішка, або магічне число "сім".
1. Метод «Передбачення».
—Прочитайте назву твору. Поміркуйте, про що може йти мова у цьому творі. —Який за жанром може бути твір з такою назвою?
2. Словникова робота. Читання слів «луною» за вчителем.
зарадити біді нікому анічичирк перестало щастити шерсть наїжачить
навмисно
квапливо
невдача
всадовила
наврочити
підстерігає
отакезних
зашепотіла
Поясніть вислови, записані в останньому стовпчику.
3. Самостійне мовчазне читання твору учнями (Гра "Губи".) з наступним тестуванням.
1. Як звали кініку з третьої квартири:
А) Пума; Б)Мурка.
2. Куди Василько збирався:
А) в школу; Б) в магазин.
3.Василькові не щастило в школі тому, що:
А) дорогу перебігала чорна кішка;
Б) не вивчав правил.
4) Хазяйка квартири була:
А) низького зросту; Б) високого зросту,
5. Жінка запросила Василька:
А) в коридор; Б) до кімнати.
6. Як чорна кішка перебіжить дорогу, треба відразу підстрибнути:
А) тричі на правій нозі, тричі на лівій нозі;
Б) тричі на правій нозі, тричі на двох ногах.
— Хто головний герой твору?
—Який цей твір за жанром: казка чи оповідання? Доведіть свою думку.
4. Вибіркове читання.
—Коли Василькові перестало щастити? Прочитайте, як хлопчик зустрічався щоранку з чорною кішкою.
—Знайдіть речення, в яких описано хазяйку Пуми.
—З яким проханням звернувся до неї Василько?
—Прочитайте, яку таємницю розкрила жінка Василькові.
— Які слова, треба було промовити і що зробити Василькові, щоб чорна кішка не зурочила?
5. Робота з малюнком до оповідання.
— Розгляньте малюнок до твору. Знайдіть і зачитайте уривок твору, який зобразив художник.
6. Аналіз змісту твору. Вправа «Мікрофон».
— У яку прикмету вірив Василько? Звідки він її дізнався? Поміркуйте, чи добре хлопчик вивчав правила? Чому жінка сказала, що "один" число просте, а "сім" — магічне?
-Що насправді допомогло Василькові?
—У чому полягає магія числа "сім"?
—Яка головна думка твору?
7. Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Час вставати: будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо, швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись, кілька раз понахилялись.
8. Вправи на розвиток швидкості читання.
A) «Незнайко- Знайко»;
Б) Гра «Дощик»;
B) «Вовк і заєць».
9. Читання уривків оповідання в особах.
Які інтонацію та темп читання доберете, читаючи слова хлопчика у розмові з вчителькою і жінкою?
10. Творчий переказ оповідання.
- Уявіть себе на місці Василька Моргайла. Перекажіть цю цікаву історію від свого імені.
11. Цікава інформація про котів. Виступи підготовлених учнів.
— Кіт — це тварина, яку дуже люблять люди. З ним пов'язана величезна кількість прикмет і прислів'їв. По-різному складалася доля кота. В одних країнах він був священною твариною. В інших — втіленням нечистої сили, і його знищували. Особливо дісталося чорним котам. У фольклорі різних народів можна знайти повір'я, пов'язані саме з чорними котами.
У Північній Англії вважалося, що чорний кіт приносить в дім щастя. Шотландська прикмета говорить: "Чорний кіт на порозі — достаток в домі". Російська прикмета: "Кіт, собака і півень чорної масті оберігають дім від злодіїв". За американською народною мудрістю: "Бродячий чорний кіт обов'язково віщує удачу. Якщо чорний кіт прийшов до Ваших дверей, впустіть його і будьте до нього добрими". А моряки вірять, що якщо на кораблі є чорна, без жодного білого волоска, кицька, то плавання буде вдалим",
А у нас чорний кіт є, за народним словом, втіленням неочікуваної сварки: "їм чорний кіт дорогу перебіг!" — говорять про ворогів, які ще недавно були друзями.
Але є одне спільне для багатьох народів повір'я: "Хто любить і береже котів, того цей хитрий звір оберігає від всякої біди".
V. Підсумок уроку. «Торбинка запитань.»
— Що нового ви дізналися на уроці?
Які думки героя твору викликають посмішку?
—- Який висновок ви зробили із прочитаного твору?
—Який епізод твору найбільше сподобався?
—Що засуджуєте у поведінці головного героя?
Д/3. Робота в зошитах с.36.
Комментариев нет:
Отправить комментарий