суббота, 10 декабря 2016 г.

Тема. Незвичайний подарунок - природа.

В. Сухомлинський «Сергійкова квітка».

Мета: продовжити знайомити дітей з творчістю письменника-педагога В.О.Сухомлинського; вдосконалювати навички читання, розвивати зв’язне мовлення, фантазію і творчу уяву, образне сприймання природи; формували вміння аналізувати і робити висновки з прочитаного; виховувати чуйність, захоплення красою, неповторністю і чарівністю кожної рослини, бажання оберігати природу.

Обладнання: малюнки та фотоілюстрації квітів, завдання для роботи в групах, кросворд «Квіти», грамзапис «Вальсу квітів» П.І.Чайковського.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

(Тихо звучить «Вальс квітів»)

- Заплющіть оченята. Уявіть свою улюблену квітку. Придивіться до неї, усміхніться їй і подумки скажіть їй щось приємне.

Я бажаю вам гарного настрою на весь день.

1I. Мовна розминка.

- Ви любите подарунки? А які?

- А як ви думаєте, чому люди люблять отримувати подарунки?

- Я принесла вам подарунок. Пропоную розгадати цей кросворд.

1. На стрункій високій ніжці

Біля річки на лужку У хустинці-білосніжці Стрів я квіточку таку.

Ясним оком жовтуватим Посміхнулася мені.

Я хотів її зірвати,

А бджола сказала: «Ні!» (Ромашка)

2. Сині квіти літні

У пшениці квітнуть.
Розсипані у полі,
Ніби в небі зорі. (Волошки)

3. Королева квітів
У садочку квітне.
 Гарна і пахуча,
Червона, та колюча. (Троянда)

 4. Я весною зацвітаю
 Дивним цвітом серед гаю.
 Ніжний цвіт мій фіалковий
Ти не сплутаєш ніколи.( Фіалка)

5. Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
- Як назвати одним словом записані вами слова-відгадки?
2. Читання анограм.

КАМ

ПАНТЮЛЬ

сніжгадник

ЯВАЛІКОН
(мак)

(тюльпан)

(підсніжник)

(конвалія)

3. Асоціації

- Назвіть слова, яким, підходить названа дія.

Росте.

Берегти.

4. Поширити речення.

Росте квітка.

III. Оголошення теми уроку.

- Квіти кличуть нас у свій чарівний світ. Скільки їх є на землі! Білі, червоні, рожеві, блакитні і навіть чорні. Ми любимо квіти і тому, напевно, про них написано баг ато казок, віршів, легенд, оповідань.

Сьогодні ми познайомимось з оповіданням В.О.Сухомлинського «Сергійкова квітка».

IV. Опрацювання оповідання.

1.Метод «Передбаченя»
 - Як ви думаєте, про кого це оповідання?

" - Про що у ньому може розповідатись?

2. Слухання оповідання. Читає вчитель.

3. Перевірка сприймання.

- Про кого це оповідання?

- Чи збіглись ваші передбачення зі змістом твору?

4. Словникова робота.

Пояснити значення слів.

Мідний - зроблений з міді, металу червоно-рожевого кольору.

Вирізьблений прикрашеними візерунком, який зроблено гострим ріжучим предметом.
Колодочка - дерев’яна або металева ручка до предмету.
Чагарники - зарості дерев’янистих кущових рослин.
Акація - дерево з пахучими білими квітками у гронах або чагарник з жовтими квітками.
Гущавина - місце, де кущі ростуть дуже густо.

5.Читання оповідання учнями мовчки.
 Відповіді на запитання.
- Як звали хлопчиків?

 - Коли і де вони зустрілись?

 - Чим вони хвалились?

 - Який подарунок отримав Петро?

- Чим хвалився Максим?

- Чим здивував Гриць?

- Що показав друзям Сергійко? Якою була ця квітка?

- Що сказали хлопці про ножик,  ліхтарик і соловейка? А про квітку?

- Який подарунок викликав найбільше здивування?

- Від кого отримали подарунки Петро, Максим, Гриць? А Сергійко? (Він сам зробив незвичайний подарунок друзям - красу.)

- Чи зрозуміли це хлопці? Що вони сказали?

- Яка головна думка (мета) цього оповідання?

V. Робота в групах.
                                                                          
VI. Фізкультпауза «Компліменти».

- Якщо я вимовлю комплімент - всі підстрибують, а якщо ні - всі присідають.

Ти струнка, як тополя.

Ти міцний, як дуб.

Ти приставучий, як реп’ях.

У тебе щічки рожеві, як яблуневий цвіт.

Ти жалиш словом, як кропива.

Твоє волосся легке і пухнасте, як кульбабка.

Ти колюча, як троянда.

Ти тендітна, як берізка.

В тебе вуха, як лопухи.

Твої очі сині, як волошки.

 VII. Перевірка роботи в групах.

VIII. Розвиток мовлення.

- Ви, напевно, не раз розглядали себе у дзеркало. І, можливо, порівнювали себе з кимось. Закрийте очі і спробуйте уявити себе якоюсь рослинкою.

Розкажіть, будь ласка, якою рослинкою ви себе уявили.

2. Хвилинка-цікавинка.

- А чи знаєте ви, що символізують квіти?

Чорнобривці - віру.

 Мак - боротьбу за волю.

Барвінок - життя.

Калина - красу і вроду.

Ромашка - чистоту.

Волошка - людське прозріння.

Яблуневий цвіт - материнську любов.

IX. Підсумок уроку.

- Чи сподобався вам урок?

- Чи цікаво було уявляти себе якоюсь рослиною?

- Що потрібно робити, щоб квіти прикрашали нашу землю?

Перебуваючи на природі, прислухайтесь до тихих розмов квітів. І, можливо, ви почуєте, як вони звертаються до вас.

А вам я бажаю, щоб ваші знання завжди квітнули і з часом перетворились у квітник знань.

X. Домашнє завдання.

- Намалюйте або виготуйте з паперу чи іншого матеріалу квітку у подарунок тим, кого не було з нами на уроці (хлопчики -дівчаткам, діти - батькам).

- Уявіть, що ви приймали участь у розмові хлопчиків. Подумайте, що б ви сказали?


Робота в групах
1.     На місці пропусків вставте потрібні за змістом слова. Користуйтесь текстом у підручнику.
Це був чудовий ____________ з мідною колодочкою, а на колодочці _________ кінь, а на ньому ____________ . _____________ показав хлопцям ліхтарик. На білій ручці його було _________________ дивовижного __________ .
Гриць показав металевого ___________ .  Це була  ________ квітка. На її _________ пелюстках тремтіли краплини роси, і в кожній краплині горіло по маленькому _________ .

2. Розгляньте малюнок у підручнику. Як би ви його назвали?

3. Можна зривати квіти чи ні?

Побудуйте заперечення на мій вислів: «Квіти можна зривати, бо так хочеться вдихати їхні пахощі, милуватись їх барвами».




Комментариев нет:

Отправить комментарий